رام سل رام سل

آموزش فلش گوشی های سامسونگ

  • دسته بندی:
  • تاریخ ارسال: ۱۱-۰۳-۱۳۹۶
  • تعداد نظرات: ۰
  • بازدید: 211 بار

آموزش فلش گوشی های سامسونگ

منظور از فلش کردن گوشی چیست چه زمانی باید این کار انجام شود؟

منظور از فلش کردن گوشی نصب مجدد سیستم عامل بر روی آن است معمولا کاربرانی که بیش از یک سال از گوشی تلفن همراه با سیستم عامل آندروید استفاده میکنند تجربه پایین آمدن سرعت دستگاه و یا هنگ کردن آن در فاصله های زمانی نسبتاً کوتاه را دارند البته این مشکل تنها در سیستم عامل اندروید نیست و کم یا زیاد در سیستم عامل های دیگر هم دیده میشود در صورتیکه دلیل مواجه با این مشکل به نرم افزار گوشی برگردد یکی از راه های حل این مشکل ریست کارخانه گوشی یا همان Reset Factory است اما اگر با انجام این کار مشکل برطرف نشد لازم است که سیستم عامل گوشی بطور کامل پاک شده و مجددا نصب گردد که به آن فلش می گویند از فلش میتوان برای بروزرسانی نسخه سیستم عامل گوشی هم استفاده کرد گرچه در گوشی های دارای سیستم عامل اندروید امکان بروزرسانی سیستم عامل توسط خود کاربر و بدون نیاز به فلش کردن گوشی هم فراهم شده اما از طریق فلش کردن گوشی هم این کار را می توان انجام داد بروزرسانی سیستم عامل بستگی به مدل گوشی دارد که با توجه به مدل و سخت افزارهای موجود توانایی بروزرسانی تا چه نسخه ای را دارا می باشد که معمولا نسخه های موجود برای بروزرسانی برای هر گوشی دارای محدوده کوچکی است.
فلش کردن گوشی را میتوان به عوض کردن ویندوز در کامپیوتر هم تشبیه کرد همانطور که میدانید وقتی شما یک ویندوز تازه بر روی کامپیوتر خود نصب می کنید در ابتدا سرعت ویندوز با توجه به سخت افزارهای موجود قابل قبول است اما با نصب نرم افزارهای مختلف و گذشت زمان به مرور سرعت کمتر میشود ، ممکن است کامپیوتر شما ویروس بگیرد و حتی ممکن است منجر به هنگ کردن سیستم هم برسد در چنین مواقع که مشکل به نرم افزار سیستم برمیگردد با عوض کردن ویندوز میتوانید سیستم خود را به حالت اول خود برگردانید از طرفی میتوانید با نصب ویندوز جدیدتر آن را به روز کنید.

پیشنیاز ها:

۱_ کابل اتصال گوشی به کامپیوتر
۲_ دانلود آخرین ورژن samsung usb driver از لینک زیر
۳_دانلود آخرین ورژن برنامه odin از لینک زیر
۴_دانلود فایل فلش مربوط به گوشی مورد نظر

اما چه باید بدانیم تا بتوانیم گوشی سامسونگ خود را بدون ریسک فلش کنیم؟ در ادامه خواهیم گفت …

کابل اتصال به گوشی به چه شکل است و کدام برند تولید کابل قابل اطمینان است؟
امروزه کابل های زیادی با کیفیت متعدد در بازار موجود است که بهتر است برای فلش گوشی های سامسونگ از کابل های مرغوب موجود در بازار استفاده شود تا درصد ریسک کار به کمترین میزان خود برسد.
کابل های نامرغوب می تواند باعث انتقال دیتا با سرعت پایین و یا قطع انتقال دیتا در حین کار شود که این اتفاق می تواند مشکل ساز شود. پس بدون توجه به هزینه کابل بهتر است از کابل های مرغوب استفاده کنیم.
معمولا کابل های موجود در جعبه گوشی از کیفیت مناسبی برخوردار است…

آموزش فلش گوشی های سامسونگ

 

samsung usb driver چیست ؟

همانطور که می دانید اکثر گوشی های شرکت سامسونگ را میتوان از طریق کابل USB مخصوص خود به کامپیوتر متصل نمود. اما گاهی پس از اتصال، ارتباط برقرار نشده و به اصطلاح گوشی توسط کامپیوتر شناخته نمی شود. در اینگونه مواقع شما باید قبل از اتصال گوشی خود به کامپیوتر، درایور آنرا برروی ویندوز نصب کنید تا پس از اتصال گوشی از طریق کابل USB به کامپیوتر، با مشکل مواجه نشوید. Samsung USB Drivers for Mobile Phones همانطور که از نام آن پیداست، درایور مخصوص گوشی های شرکت سامسونگ است که با نصب آن، ویندوز شما قادر خواهد بود تا تمام گوشی های این شرکت که از طریق کابل USB به کامپیوتر متصل می شوند را شناسایی کند.
آخرین ورژن samsung usb driver سامسونگ را میتوانید از لینک زیر دانلود کنید.

http://www.samsung.com/in/support/usefulsoftware/KIES

آموزش فلش گوشی های سامسونگ

 

برنامه Odin چیست و چه کاربردی دارد؟

Odin یک نرم افزار کامل و حرفه ای جهت فلش کردن گوشی های سامسونگ می باشد . توسط این برنامه می توانید براحتی تمامی گوشی های اندرویدی سامسونگ را فلش کنید . این برنامه بصورت پورتابل قابل اجرا می باشد و نیازی به هیچگونه نصب و فعال سازی ندارد . حجم این فلشر بسیار کم می باشد و در حین ساده بودن بسیار کارآیی دارد .

آخرین ورژن Odin را میتوانید از لینک زیر دانلود کنید.

http://odindownload.com

آموزش فلش گوشی های سامسونگ

 

دانلود فایل فلش ( Rom ) :

ROM که همان قلب تپنده نرم افزاری دستگاه شما می باشد و شامل نرم افزارها و سیستم عامل گوشی است و حجم بالایی دارد. برای دانلود Rom گوشی خود در سایت جستجو کنید سپس لیست ورژن های مختلف از ROM نمایش داده میشود و نام کشوری که ROM برای آن ارائه شده هم نوشته میشود قطعاً انتخاب کشور ایران برای داشتن منوی فارسی در دستگاه شما موثر خواهد بود اما اگر از نسخه های کشور دیگر استفاده کردید در بعضی گوشی ها امکان دانلود و افزودن صفحه کلید فارسی وجود دارد و تنها منوی فارسی در گوشی خود نخواهید داشت . مدل گوشی باید دقیقا مطابق گوشی شما باشد. پیشنهاد بنده این است که به دنبال ROM های رسمی برای گوشی خود باشید و از ROM های Customize و دستکاری شده استفاده نکنید.

 

خوب حالا که پیشنیاز ها را آماده کردیم آموزش را شروع میکنیم 

 

ابتدا مدل ، نام ، و شماره ساخت دستگاه مربوطه (ورژن سخت افزار و نرم افزار) را از آدرس زیر در گوشی بخوانید:

در گوشی های منوی فارسی  :

تنظیمات ← اصلی (سیستم) ← درباره دستگاه ←  نسخه اندروید – نسخه باند پایه – شماره ساخت

در گوشی های منوی انگلیسی :

settings → general → about device →android version / baseband version / build number

نکته : برای افرادی که میخوان حرفه ای تر فلش کنند شماره ساخت ( build number ) را از قسمت دانلودینگ پیدا میکنند و سپس اقدام به دانلود رام می کنند.

ابتدا باید کمی درباره شماره ساخت ( build number ) دستگاه های سامسونگ توضیح دهیم . برای مثال شماره ساخت :      N900XXUEBPB1

قسمت اول : N900 : این قسمت بیانگر شماره مدل دستگاه اندرویدی سامسونگ شما می باشد.

قسمت دوم : XXUE : این قسمت بیانگر مشخصه پارتیشن بندی حافظه دستگاه اندرویدی شماست.

قسمت سوم : BPB1 : این قسمت بیانگر ورژن نرم افزاری دستگاه می باشد.

در هنگام دانلود رام باید دقت کنید که رام مربوطه باید در قسمت اول و دوم با شماره ساخت دستگاه مشترک بوده و در قسمت سوم نیز یا مشترک باشد و یا دارای ورژن بالاتری باشد.

قبل از اتصال دستگاه سامسونگ به کامپیوتر خود باید از نصب بودن و البته بروز بودن درایور سامسونگ اطمینان داشته باشید.

توجه کنید که در صورت نصب بودن درایور مناسب با اتصال دستگاه اندروید به کامپیوتر پیام های به فرم زیر را باید در سیستم مشاهده نمایید.

آموزش فلش گوشی های سامسونگ

پس از اینکه رام خود را دانلود کردید و از اتصال گوشی به کامپیوتر هم اطمینان پیدا کردید.مراحل زیر را ادامه دهید.

ابتدا گوشی را به حالت Downloading Mode  ببرید .  نحوه بردن گوشی به حالت Downloading Mode  به صورت زیر است :

همانند شکل کلید های (( کم کردن صدا + روشن/خاموش + هوم )) را تا زمان مشاهده تصویر سمت چپ فشار دهید. بعد از مشاهده تصویر چپ کلید ((افزایش صدا)) را فشار داده تا به تصویر سمت راست برسید . مشاهده تصویر سمت راست به معنای رفتن این گوشی به حالت Downloading Mode می باشد.

آموزش فلش گوشی های سامسونگ

نرم افزار Odin را اجرا نمایید

دستگاه اندرویدی سامسونگ خود را به کامپیوتر متصل نمایید

اگر تمام مراحل قبلی را با موفقیت انجام داده باشد باید در نرم افزار اودین شماره پورتی که گوشی به آن متصل است را به رنگ آبی و یا سبز و یا زرد  ببینید. مانند شکل زیر.

آموزش فلش گوشی های سامسونگ

حالا نوبت به معرفی ROM به Odin است فایل ROM تهیه شده را در صورت فشرده بودن ، Extract یا Unzip کنید ROMهایی که بصورت رسمی عرضه می شوند دارای دو نوع می باشند یا بصورت تک فایل و یا شامل چند فایل می باشند.

ROM هایی که حاوی یک فایل هستند :


این فایل (با پسوند tar.  و یا md5. ) را باید با کلیک بر روی قسمت PDA و یا AP  در نرم افزار Odin  بارگزاری نمایید.
دقت کنید که گزینه های Auto Reboot و F. Reset Time تیک دار و گزینه های دیگر غیر فعال باشند.
نکته : گزینه های فوق در قسمت option  وجود دارند . این قسمت در بعضی از ورژن های Odin در پنجره اصلی و در بعضی دیگر در سربرگ option  پنهان شده اند.

 

ROM هایی که حاوی چند فایل هستند :


در صورتی که ROM شما دارای چند فایل باشد به شکل زیر فایلها را در Odin معرفی کنید
فایل BL یا BootLoader : Bootloader یک قطعه کد است که قبل از راه اندازی سیستم عامل اندروید شما اجرا میشود این قطعه کد برای هر مدل دستگاه مدل گوشی و تبلت منحصر به فرد است . این فایل را در قسمت BL قرار دهید.
فایل PDA یا AP : این فایل شامل فایلهای اصلی و اساسی در سیستم عامل اندروید میباشد و از بین چند فایل موجود بیشترین حجم را دارا می باشد و معمولا عبارت PDA و یا CODE در نام این فایل دیده می شود. این فایل باید در قسمت AP معرفی گردد.
Modem : این بخش از ROM عهده دار وظایف مخابراتی دستگاه شما می باشد و روی آنتن دهی ، ارسال و دریافت مسیج و دیتا ، GPS و موارد این چنینی تاثیر دارد این فایل را در قسمت CP قرار دهید. در ورژنهای قدیم Odin نام این قسمت Phone بود.
فایل CSC : این قسمت از ROM حاوی اطلاعات ، برنامه ها و تنظیمات و … مرتبط با کشورها و یا اپراتورها است برای مثال CSC کشور انگلستان حاوی تنظیمات APN اپراتورهای کشور انگلستان بوده یا مثلا CSC اپراتور ۰۲ حاوی نرم افزار سفارشی شده برای این اپراتور می باشد.

آموزش فلش گوشی های سامسونگ

در بعضی از فایل های دانلودی فایلی وجود دارد به نام Partition و یا با پسوند pit .
این فایل برای پیکربندی دوباره حافظه دستگاه می باشد که در قسمت PIT نرم افزار اودین می توان بارگذاری نمود.
نکته ای که در اینجا باید متذکر شد این است که چه زمانی نیاز به این فایل داریم و در چه زمانی به این فایل نیازی نیست؟
جواب : در حالت عمومی و طبیعی نیاز به فراخوانی این فایل نیست  ولی در دو صورت به فراخوانی این فایل نیاز داریم.
۱ – زمانی که شماره ساخت (Buildnumber) رام (سیستم عامل) ی که دانلود کرده اید در قسمت دوم (طبق مثال بالا XXUE ) با شماره ساخت موجود در قسمت تنطیمات دستگاه متفاوت باشد.
۲ – زمانی که در حین نصب سیستم عامل بر روی گوشی با خطای نصب فایل HIDDEN.img روبرو شده اید.
در این دو شرط باید این روند را به همراه فراخوانی این فایل انجام داد.

بعد از فراخوانی فایل ها دکمه START را زده و چند دقیقه باید منتظر نتیجه مطلوب باشید . در هنگام پایان کار پیامی مبنی بر موفقیت آمیز بودن کار روی برنامه اودین به شکل (PASS) و روی گوشی به شکل optimizing خواهید دید.

آموزش فلش گوشی های سامسونگ

بعد از پایان مراحل فلش بهتر است با استفاده از روش زیر گوشی را به تنظیمات کارخانه بازگردانید :

۱ – با فشردن کلیدهای (( افزایش صدا + هوم + روشن / خاموش )) دستگاه را به حالت Recovery Mode ببرید

آموزش فلش گوشی های سامسونگ

در این حالت گزینه های متعددی می بینید . که با استفاده از کلیدهای افزایش و کاهش صدا میتوانید بین آنها سوییچ کنید و برای انتخاب باید از کلید روشن/خاموش استفاده کنید.

گزینه Wipe data and Factory Reset  را انتخاب کنید و در مرحله بعد آن را تایید نمایید.

سپس گزینه Reboot system now را انتخاب نموده تا از این محیط بیرون بیایید.

 

مراحل انجام کار به پایان رسیده و گوشی آماده استفاده می باشد.


اگر به جای پیغام موفقیت با !FAIL روبرو شدید، باتری را از دستگاه خود خارج کرده و سپس برای بار دیگر آن را در داخل دستگاه قرار دهید، نرم افزار Odin را از دوباره راه اندازی کنید (پیشنهاد می شود از نسخه های دیگری استفاده نمایید). مراحل را از دوباره طبق راهنما با دقت کامل انجام دهید. اما اگر می خواهید بدانید منشا مشکل دقیقا از کجا است، می توانید از قسمت Message، لاگ ادین را مشاهده نمایید.


گاهی ممکن است انجام عملیات فلش با شکست مواجه شود و پس از روشن کردن گوشی با پیغام زیر برخورد کنید ، یکی از اصلی ترین دلایل بروز چنین مشکل ، سازگار نبودن گوشی با نسخه ی ROM است به همین خاطر توصیه میکنم که همیشه مدل دقیق گوشی خود را در زمان انتخاب و دریافت ROM قید بفرمایید. مثلا اگر از گوشی گلکسی S4 مینی دو سیمکارته استفاده میکنید به دنبال Rom برای Galaxy S4 mini GT-I9192 بگردید. معمولا زمانی هم که با چنین پیغام خطایی برخورد میکنید ، نه گوشی را میتوانید روشن کنید!! نه میتوانید Reset Factory کنید و نه حتی میتوانید گوشی را خاموش کنید!! مجبورید باتری گوشی را در آورید یعنی عملا گوشی میشه مثل یک پاره آجر!!! در چنین مواقع ROM مربوطه را تهیه کنید و از سازگاری آن با گوشی خود اطمینان پیدا کنید سپس گوشی را روشن کنید و در حالی که با این پیغام خطا برخورد کرده اید گوشی را به کامپیوتر وصل کنید و عملیات فلش را مجددا طبق آموزش انجام دهید.

Firmware upgrade encountered an issue. Please select recovery mode in Kies & try again

آموزش فلش گوشی های سامسونگ

همانطور که گفته شد منظور از فلش حذف سیستم عامل به همراه اطلاعات گوشی و نصب دوباره سیستم عامل آن است پس بعد از فلش کردن گوشی قطعا اطلاعات شما شامل تصاویر ، فیلمها ، موزیک ، دفترچه تلفن ، مسیجها ، نرم افزارها و …. همگی پاک میشوند و گوشی مثل روز اولی میشود که شما خریداری کرده اید و فقط در صورتی که از مموری های جانبی استفاده کرده این اطلاعات موجود در مموری کارت حذف نمیشود . پس قبل از فلش کردن گوشی حتما از اطلاعات خود نسخه پیشتیبانی تهیه کنید.


سوالات و مشکلاتی احتمالی در فلش کردن :

با پیغام ارور “Failed” و “odin is nonfunctional” در هنگام انجام مراحل بر خورده ام و یا گوشی گیر کرده است؟

راه حل: در صورتی که با این مشکل مواجه شدید کافی است تا گوشی یا تبلت خود را از کامپیوتر جدا نمایید و سپس متصل کرده و سپس DL mode را انتخاب نمایید و برای بار دیگر دستگاه اندروید خود را ابتدا جدا و سپس وصل کنید. ابزار دانلود Odin گوشی و یا تبلت شما را تشخیص خواهد داد، تنظیمات را تغییر ندهید و بر روی دکمه Start کلیک کنید.

رفع مشکل بوت لوپ (Bootloop) بعد از نصب رام :

در برخی موارد ممکن است با نصب رام رسمی و اصلی بر روی گوشی یا تبلت اندرویدی سامسونگ، به مشکل بوت لوپ برخورید. این به آن معنی است که پس از ری استارت دستگاه بصورت اتوماتیک، سیستم قادر به گذشتن از لوگو انیمیشنی سامسونگ نیست. اگر گوشی یا تبلت سامسونگ شما بر روی انیمیشن لوگو در هنگام بوت گیر کرد، یا اینکه دستگاه بیش از حد گرم گردید، باتری خالی شد، در عملکرد گوشی یا تبلت با لگ (تاخیر) روبرو بودید و سرعت آن کم شده بود، یا هر گونه مشکل دیگری، توصیه می شود به کمک ریکاوری رسمی، دستگاه را data/factory reset کنید.

برای رفع ارور md5 erorr! Binary is invalid :

1- وارد کنترل پنل و سپس Folder Option شوید.
۲- از سربرگ View گزینه Hide Extention for unknown files را پیدا کرده و بدون تیک کنید.
۳- فایل رام را Rename کنید و عبارت .md5 را از انتهای آن حذف کنید. (نقطه را هم حذف کنید)
۴- این فایل را فلش کنید

این آموزش که روش فلش زدن گوشی و تبلت سامسونگ را در آن توضیح داده شده برای چه گوشی ها و تبلت هایی کاربرد دارد؟

خوب است بدانید که شما با استفاده از این آموزش می توانید برای تمامی گوشی ها و تبلت های سامسونگ به همین روش رام موردنظرتان را نصب نمایید. از جمله این گوشی ها و تبلت ها می توان اشاره کرد به همگی نسخه های سری اس همچون گلکسی اس ۷، گلکسی اس ۶ و گلکسی اس ۵ و گلکسی S4 و گلکسی اس ۳ و گلکسی اس ۲ و گلکسی اس و Galaxy S6 Edge و Galaxy S7 Edge و تمام نسخه های سری نوت مانند گلکسی نوت ۵ و گلکسی نوت ۴ و گلکسی نوت ۳ و گلکسی نوت ۲ و گلکسی نوت و Galaxy Note Edge و همه گوشی های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ سری A مانند گلکسی A3 و گلکسی A5 و گلکسی A7 و گلکسی A8 و همچنین همه گوشی های سری J سامسونگ (۲۰۱۵ و ۲۰۱۶) و گوشی های سری E و تبلت هایی نظیر تمام ورژن های سری از جمله Tab A و کلیه تبلت های سری تب اس سامسونگ و تمام نسخه های تبلت های سری نوت و سایر تبلت ها همچون نسخه های مختلف گلکسی تب E و گلکسی Tab View

این ها فقط تعدادی از گوشی ها و تبلت های سامسونگ بودند. این آموزش برای همه گوشی ها و تبلت های اندروید سامسونگ کاربرد دارد.

 

سایت رام سل | RomSell ، هیچ گونه مسئولیتی در مورد نصب اشتباه و مشکلات ناشی از آن را به عهده ندارد.

حجمقیمت (تومان)
-رایگان - پرداخت و دانلود

آموزش ها پیش نیاز ها

برچسب ها